Ilgametis PoDi partneris PPMI: čia kiekvienas gali susikurti savo svajonių darbą

Ilgametis PoDi partneris PPMI: čia kiekvienas gali susikurti savo svajonių darbą

PPMI Group, UAB jau ne vienerius metus yra pagrindinis PoDi rėmėjas. Įmonėje savo karjeros kelią pradėjo ir tęsia nemažai VU TSPMI studijų programų absolventų, be to, tai itin populiari bakalauro studijų programos praktikos vieta. Šįkart pakalbinome tris VU TSPMI bendruomenės narius, savo žinias sėkmingai taikančius PPMI. Įspūdžiais bei karjeros patarimais pasidalino įmonės tyrimų vadovas, 2011 m. Politikos mokslų bakalauro laipsnį įgijęs Mantas Pupinis, analitikė, Politikos mokslų bakalauro studijų absolventė ir Šiuolaikinės politikos studijų magistro studijų programos studentė Gerda Burneikaitė bei Orestas Strauka – tyrimų asistentas, šiuo metu studijuojantis Politikos mokslų bakalauro programoje.

 

Kuo ši įmonė taip traukia VU TSPMI studentus ir absolventus? Kaip dar studijų pradžioje galima pasiruošti karjerai tyrimų srityje? Apie tai ir dar daugiau papasakoti mielai sutiko mūsų pašnekovai.

 

Kas labiausiai džiugina dirbant PPMI?

Mantas: Pirma į galvą atėjusi mintis – laisvė. Pirmiausia omenyje turiu laisvę realizuoti save. Dirbdamas PPMI gali rinktis, su kokiomis politikos sritimis dirbti, kokias studijas daryti, kokius pasiūlymus rašyti. Nori analizuoti dalykus, su kuriais PPMI dar nesame dirbę? Apsidžiaugsime ir paklausime, kaip galėtume padėti užkariauti naujus horizontus. Čia gali pats susikurti savo svajonių darbą. Žinoma, karjeros pradžioje neišvengiamai teks ir kitiems padėti siekti jų svajonių, tačiau turėdamas ambiciją ir talentą kiekvienas darbuotojas gauna pilną laisvę ir atsakomybę, kai tik yra tam pasirengęs. Visa mūsų įmonės sėkmė ir kultūra yra paremta talentingų, ambicingų ir savarankiškų asmenybių bendradarbiavimu.

Kita PPMI laisvė – kiekvienas savo darbą gali organizuoti taip, kaip nori pats. Svarbiausia – darbo rezultatas. Tokioje laisvės kultūroje dirbti labai patrauklu.

Orestas: Į PPMI atėjau norėdamas susipažinti su politikos analize. Labiausiai džiugina ne tik tai, kad yra puoselėjamos profesionalumo, atvirumo naujovėms vertybės, bet, kad yra sukurta draugiška, sveiką gyvenseną skatinanti aplinka. Pavyzdžiui, organizuojamas „Endomondo“ iššūkis skatina visą PPMI komandą aktyviau leisti laisvalaikį. Taip pat pirmadieniais biure visada būna gausu šviežių daržovių ir vaisių.

Gerda: Smagiausia yra temų, su kuriomis tenka dirbti įvairovė – pradedant organizacijų, baigiant iniciatyvų, siekiančių didinti jaunimo užimtumą, vertinimais. Taip pat projektai, kuriuos vykdome, dažnai apima įvairias ES šalis, todėl jų metu galima sužinoti, kas įdomaus tam tikru viešosios politikos klausimu yra daroma kitose šalyse.

Įdomiausia sritis ar projektas, prie kurio teko dirbti? Galbūt atliktas darbas prisidėjo prie didelių pokyčių (pvz. visos Europos mastu)? Jei taip, kokių?

Gerda: Pastaruosius metus teko dirbti su Europos sporto savaitės, ES iniciatyvos, skirtos fizinio aktyvumo skatinimui, vertinimu. Ši viešosios politikos tema man buvo visiškai nauja, todėl buvo įdomu sužinoti, ką šios iniciatyvos rėmuose daro visos ES narės, siekdamos padidinti fizinio aktyvumo lygį bei informuoti žmones apie fizinės veiklos naudą.

Mantas: Per 6 metus PPMI jau teko atlikti daugybę įdomių ir prasmingų studijų, kurios prisidėjo prie Europos Komisijos švietimo, tyrimų ir inovacijų bei socialinės politikos tobulinimo. Mano nuomone, reikšmingą indėlį į ES politikos kokybę politikos analitikai gali pasiekti ne per vieną ar kitą konkrečią studiją, o tik per ilgą darbą tam tikroje srityje. Reikėtų suprasti, kad mes nekuriame politikos ir nedarome sprendimų už išrinktus pareigūnus ar valstybės tarnautojus. Mes padedame politikos formuotojams susiprasti sudėtingoje socialinėje ir ekonominėje realybėje ir priimti pagrįstus sprendimus.

Pernai užbaigėme vieną įdomiausių studijų, kuriai teko vadovauti – nagrinėjome verslo įmonių įsitraukimą į ES remiamas tyrėjų stažuotes. ES finansuoja bene prestižiškiausią pasaulyje tyrėjų stipendijų programą – Marie Sklodowska Curie Actions. Ši stipendijų programa jau ne vienam būsimam Nobelio premijos laureatui padėjo įgyti daktaro laipsnį ar atlikti stažuotę viename iš geriausių pasaulio universitetų. Pavyzdžiui, Europos Komisija norėjo atsakymų į tokius klausimus: ar tiesa, kad praleidę dalį stažuotės verslo įmonėje jauni mokslininkai turi didesnę tikimybę įsteigti savo įmonę arba rinkai sukurti inovatyvų produktą? Ar tiesa, kad jiems lengviau gauti darbą? Trumpi atsakymai į abu klausimus – taip.

Šalia atsakymų apie verslo įsitraukimo poveikį, pateikėme ir ne vieną rekomendaciją, kaip verslo dalyvavimas programoje gali dar labiau padėti jauniems tyrėjams iki galo išpildyti savo potencialą ir įveikti jaunų mokslo daktarų nedarbo problemą Europoje. Bene įdomiausia studijos dalis buvo tai, kad jos metu teko akis į akį pabendrauti su tokių įmonių kaip Microsoft, Siemens, L‘Oreal, Unilever, Continental atstovais ir išgirsti, kaip jų atliekami aukščiausios kokybės moksliniai tyrimai sukuria visame pasaulyje naudojamas inovacijas.

Orestas: Kadangi kol kas PPMI stažuojuosi tik 2 mėnesius – teko prisidėti prie dviejų projektų. Abu jie yra susiję su švietimo politika ir jos tobulinimu, tačiau vienas iš jų – „Švietimo paslaugų sugrįžusiems asmenims poreikis“ man yra ypač aktualus. Kartu su komanda siekiame išsiaiškinti, su kokiais ugdymo sunkumais susiduria iš užsienio grįžę lietuviai vaikai ir jų tėvai, taip pat kokie sunkumai kyla mokytojams. Tyrimo metu teko keliauti į kelias mokyklas ir imti interviu iš įvairių mokytojų. Pati galimybė prisidėti prie tyrimo, kurio išvados ir rezultatai galėtų patobulinti esamą švietimo sistemą, yra puiki. Galiausiai viliuosi, kad pabaigtas tyrimas ir pasiūlytos rekomendacijos padės iš užsienio grįžusiems vaikams sėkmingiau integruotis Lietuvos ugdymo įstaigose ir paskatins išvykusias šeimas sugrįžti, žinant, kad jų vaikai lietuviškose mokyklose neprapuls.

 

 

Kokias savybes ar patirtį turėtų kaupti apie karjerą viešosios politikos sferoje svajojantis studentas? Kokią literatūrą, naujienų šaltinius, renginius rekomenduotumėte?

Mantas: Mano nuomone, pirmiausia tokiam žmogui turi nuoširdžiai rūpėti viešasis interesas ir bendrasis gėris. Be nuoširdaus susirūpinimo Lietuvos ir ES politikos ateitimi dirbti politikos analitiku nekviesčiau ir nelinkėčiau. Galbūt iš pirmo žvilgsnio analitinis darbas gali pasirodyti gana formalus – didelių duomenų kiekių rinkimas ir apdorojimas, sudėtingos kiekybinės ir kokybinės analizės, rezultatų pristatymas svarbiausiems ES politikos formuotojams – tačiau sėkmingas politikos analitiko darbas reikalauja daug širdies, entuziazmo ir noro siekti bendrojo gėrio.

Nuoširdžiai norite, kad jūsų močiutė gautų didesnę pensiją? Norite sumažinti nedarbą Lietuvoje ir Europoje? Svajojate, kad Europa aplenktų JAV pagal sukuriamas inovacijas? Laukiam paraiškos.

Kitas svarbus dalykas darbui PPMI – intelektinis visapusiškumas. Politikos analitikas turi ne tik mokėti naudotis įvairiomis analitinėmis programomis ir suprasti viešosios politikos principus, tačiau ir turėti (politinės ir ne tik) fantazijos. Tam padeda visapusiškas domėjimasis pasauliu, įskaitant grožinę literatūrą, keliones, teatrą, kiną, politinę ir kitokią filosofiją.

Šalia viršuje minėtų savybių, dirbant PPMI nepakenks ir politikos mokslų ar ekonomikos bakalauras, magistras, gebėjimas dirbti su SPSS, Stata, R, kiekybinių ir kokybinių metodų išmanymas.

Gerda: Manau, kad svarbiausia yra sugebėti efektyviai susirasti, suprasti ir įvertinti informaciją. Taip pat labai svarbus yra  nuolatinis rašymo įgūdžių tobulinimas – tekstai, kurie yra rengiami viešosios politikos tyrimams ES, turi būti aiškūs ir suprantami net ir žmonėms nesusijusiems su konkrečia tos politikos sritimi. Vienas pagrindinių šaltinių galėtų būti įvairių organizacijų (Europos Komisijos, ES agentūrų, kitų tarptautinių organizacijų) tinklalapiai – juose yra skelbiamos tiek naujienos, tiek naujausių tyrimų ataskaitos, tad priklausomai nuo dominančios temos galima susirasti toje srityje veikiančią organizaciją ir sekti jos skelbiamą informaciją.

Orestas: Manau, kad PPMI pirmiausia reikia motyvuotų, nuolat savo kompetencijas praplėsti siekiančių studentų. Be abejo, gebėjimas, taikant įvairias metodologines prieigas, analizuoti ir interpretuoti tiek kiekybinius, tiek kokybinius duomenis, yra ypač svarbus. Galiausiai, atsižvengiant į tai, kad didžioji dalis tyrimų užsakovų yra tarptautinės institucijos ir tarp PPMI kolegų yra užsieniečių, puikūs anglų kalbos įgūdžiai yra būtini.

 

PPMI ir šiemet yra pagrindinis PoDi rėmėjas. Ar studijų metais teko lankytis PoDi? Galbūt patys esate prisidėję prie jo organizavimo?

Gerda: Studijų metais teko lankytis ne viename PoDi renginyje, kurių pasiūla kasmet tikrai didelė ir kiekvienas gali rasti renginį, atitinkantį savo domėjimosi sritį. Pačiai prie PoDi organizavimo teko prisidėti tik vieną kartą, kuomet rengėme „Escape Room“. Tai buvo labai įdomi patirtis, reikalavusi pastangų tiek dėliojant užduočių logiką, tiek įvairius techninius sprendimus.

Mantas: Lankiausi daug kartų. Turbūt, kaip ir daugumai, labiausiai patinka pagrindinis šventės akcentas – baigiamasis PoDi vakarėlis. O ypač – TSPMI studentų grupės pasirodymas (p.s. antro kurso studentas!).

Orestas: Teko dalyvauti keliuose PoDi organizuojamuose renginiuose, porą kartų dalyvavau „Gagarin on the moon“ protmūšio finale. Džiaugiuosi, kad organizatoriams netrūksta kūrybiškumo ir jie gali pasiūlyti įdomių diskusijų tokių kaip „Muzika kaip pasipriešinimo forma Vietnamo karo metu“ ir „Politika ir menas. (Ne) tie patys horizontai?“ arba „Valstybės skaitmenizavimas – naujas ekonomikos variklis Lietuvai?“.

 

 

Daugiau apie PPMI gali sužinoti internetinėje svetainėje bei Facebook paskyroje!